מתנה(?!) לחג

ביום ההולדת אני נוהג לקבל מתנות מחברים ומהמשפחה למרות שאני חושב שכדאי שזה יהיה הפוך. המתנות ניתנות לי ללא כל כוונה להחזר וללא כל תנאי שהוא. הן ניתנות מתוך מטרה ברורה שאני ארגיש טוב בזכותן ואהנה מהן מבלי שאצטרך להתמודד עם התחייבות או ציפיות כלשהן. הן ניתנות לי בזכות העובדה שאני חבר טוב, ובגלל שאותם אנשים אוהבים אותי ורוצים להראות את זה.
 
המילה "מתנה" מגיעה מהמילה מתן, והמשמעות שלה היא משהו שנותנים. היא נובעת מהצורך לתת ולא מן הצורך לקבל ומעצם הגדרתה היא שוללת כל קבלת תמורה שהיא בעבורה. אם אתן למישהו "מתנה" בתמורה לתשורה כלשהי או מתוך כוונה שהוא יחזיר לי בשלב מסויים, הרי שזו אינה מתנה, זו עסקת חליפין.
 
לפני ימים מספר הסתובבתי עם חבר בקניוני עזריאלי שבתל אביב ונציגת מכירות דחפה לי ליד פנקס "מתנות". דיפדפתי מעט בפנקס והתרשמתי מן ההטבות המוצעות בו (ולא לטובה). קראתי בזהירות את כל השוברים, אבל כמו שציפיתי מתנות לא היו שם.  קונים ב 150 ש"ח ומעלה ומקבלים – בקבוק שייקר לרטבים במתנה – זו אינה מתנה. זו הנחה על המחיר של מה שאני לא אקנה + בקבוק שייקר לרטבים.
 
אבל אנשים אוהבים לקבל מתנות לחג, ומי אני שאמנע מהפרסומאים לתת להם במתנה את הזכות לבזבז כסף? מי אני שאמנע מהפרסומאים לתת לעצמם במתנה את הזכות לעוות את השפה העברית? אני רק יכול למנוע מעצמי להסתגל לשפה הצרכנית ולזכור שמתנות באות מהלב ולא מהארנק.

מחשבות של 4 על “מתנה(?!) לחג

  1. זה לא כל כך נכון
    אם אתה קונה משהו במאה חמישים שקל, אז אתה מקבל אתת המיקסר הזה בחינם, כי הרי לא שילמת עליו.

  2. אז זה לא מתנה
    אתה יכול להתייחס אל זה כקבלת מוצר בחינםבעקבות קניית מוצר אחר. אתה יכול להתייחס לזה כקבלת שני מוצרים בהנחה. אבל כל עוד אני נדרש לשלם משהו על מנת לקבל את המוצר, זו אינה מתנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *