פגע הולך להשפיע

אחרי כישלון הירוקים לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקודמות (והגילוי המזעזע שלי שהם לא ממש ירוקים) נכנסתי לנישה של אסור להצביע למפלגות הקטנות. הבנתי שזה מחליש את הממשלה כי כל קול שהולך למפלגה קטנה הוא עוד סחטנות בדרך לקואליציה. הבנתי שהמפלגות הגדולות לא מצליחות להזיז שום דבר כי הן מקבלות דרישות מכל כיוון אפשרי ואיומים בפרישה. הבנתי שבגלל כל אלו הם נאלצים לוותר לש"ס, להקים ממשלת אחדות עם מפלגות גדולות בגישה אחרת מהם ובעצם, לוותר על חלק גדול מהמצע שבגללו הן קיבלו רוב.

אז הייתי בטוח שאני הולך להצביע בבחירות הקרובות למפלגה גדולה. אבל למי? אף אחת מהמפלגות לא יצאה מגידרה כדי להוכיח לי שהמצע שלה מתקרב אפילו למה שאני מצפה. כל מה ששמעתי מהן זה בטחון, בטחון ובטחון ולמרות שזה מאוד חשוב, זה לא הכל. זאת ועוד, הגישות הבטחוניות שלהן כמעט זהות בחוסר ההחלטיות ובנסיון להתקרב לדעת הרוב המשתנה ללא הרף, רק על מנת לתפוס את הכיסא. כך שלטעמי, מבחינה בטחונית, זה לא כל כך משנה אם ברק, ביבי או לבני ישבו על כיסא רוה"מ.

אז מה האופציות שלי? ללכת להצביע למפלגה גדולה בלי שאני מעריך את ראשיה או את המצע שלה? ללכת לשים פתק לבן בקלפי ובעצם לבזבז את הקול שלי? להצביע למפלגה קטנה שאולי תעבור את אחוז החסימה? שלושת האופציות לא נראות לי במיוחד, אבל אני חייב לבחור והאפשרות הכי סבירה מביניהן לטעמי היא הבחירה במפלגה קטנה שהמצע שלי תואם את הדעות שלי.
בצורה כזאת אני אמנם מחליש את היכולת של המפלגות הגדולות לפעול, אבל מצד שני אני דואג שהדעות שאני תומך בהן תושמענה בכנסת ושאנשים שחושבים כמוני יחוקקו חוקים רלוונטיים שאני אשמח לקבלם.

לאחר שזה הוחלט ההתלבטות עברה למישור אחר. קראתי את המצעים של המפלגות השונות וצמצמתי את הבחירה שלי לשתי מפלגות אפשריות: מר"צ ו התנועה הירוקה-מימד. בתחילה נטיתי לכיוון מר"צ, אחרי הכל זו מפלגה ותיקה יותר שכבר עברה לא פעם את אחוז החסימה ולכן סביר שקולי לא יתבזבז אם אצביע להם. התנועה הירוקה מימד, עם כל הבלוגרים שתומכים בה נראתה כמו עוד טרנד חביב ולא יעיל שספק אם יצליח לספק את הסחורה.
אבל לא התעצלתי, קראתי את המצעים של שתי המפלגות, הקשבתי לראיונות וראיתי את התעמולה ופתאום תי"ם לא נראתה כמו בחירה רעה כל כך. בנקודות הקטנות הדעות בהן המצע של מר"צ לא כל כך התאים לי, התנועה הירוקה דווקא ישבה לי בול. גם הראיונות השונים עם הרב מלכיאור גרמו לי להאמין לו ולסמוך על כך שהוא באמת מאמין במה שכתוב המצע ולא סתם מדקלם. בכלל, הרעיון של רב שתומך בתחבורה ציבורית בשבת ומתנגד לחקיקה דתית מאוד קוסם לי.

אז יום לפני הבחירות, אני החלטתי למי אני נותן את קולי – התנועה הירוקה מימד. ואתם?

מחשבות של 17 על “פגע הולך להשפיע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *