בחירות ומשמעותן (או: הפילוסופיה של 7 ימים)
החיים שלנו מבוססים על בחירות. בכל שניה אנחנו בוחרים אם לפנות לכאן או לשם, אם לשתות מים או קולה, אם לעצום את העיניים או לפקוח אותם.
בכל שניה אנחנו יכולים לבחור. חלק מהבחירות האלה הן חסרות משמעות, הרי מה זה משנה אם ברגע זה אני עוצם את עיני או פוקח אותם.

האמנם? ומה אם בדיוק ברגע שאעצום את עיני תופיע לרגע אחד באויר מולי משמעות החיים, או מכתב המפרט כיצד להגיע לאושר. באם לא הייתי עוצם את עיני, ייתכן שהייתי רואה את המכתב או את המשמעות ובכך משנה את חיי מקצה אל הקצה. מה אם בגלל בחירה מוטעית אחת שעשיתי, מנעתי מעצמי את המסלול המושלם של החיים?

בספר שר הטבעות בחר פרודו באגינס לשאת בעולה של הטבעת, ולשאת באחריות להשמדתה. הוא עשה זאת ביודעין, אך האם ידע הוא את ההקרבה שהבחירה  הזו תדרוש ממנו?  הרי אם היה בוחר שלא לקחת את הטבעת (לפני שהטבעת השפיעה על כושר הבחירה שלו), ייתכן והיה חי בפלך ללא כל דאגות בחיים. ייתכן שאף היה מת שם בשיבה טובה ללא כל ידע על פעולותיו של סאורון.

פעמים רבות לאחר שאנו מחליטים החלטה ופועלים על פיה, אנו מוצאים את עצמנו חושבים, האם טעינו? האם בחרנו נכון?
למה זה ממשיך להציק לנו גם כאשר בחרנו ואין לנו אפשרות להחזיר את הגלגל אחורנית? למה אנחנו כל כך סקרנים לדעת איך היו נראים חיינו לו בחרנו בחירה אחרת?

בסדרה 7 ימים, מגלם ג´ונתן לפלאייה סוכן של הNSA, שחוזר בזמן על מנת לתקן טעויות שנעשו בעבר וגרמו לבעיות פוליטיות רציניות.
אם היה לנו את הכוח לחזור ולבחור בחירות אחרות, אבל פעם אחת בלבד, האם הייתם חוזרים ומשנים את אחת הבחירות שהביאו אתכם למה שאתם היום? זכרו שאינכם יודעים מה יהיו התוצאות של הבחירה האחרת. האם תרצו לפתוח את הביצה הנכספת, או שתעדיפו להשאר עם האפרוח השחור שאתם מכירים?

אני הייתי מעדיף להשאר עם האפרוח השחור. ייתכן שבביצה הנכספת מסתתרת לה מפלצת, אני מעדיף שלא לגלות. אני מעדיף להאמין שבחרתי את הבחירות הנכונות בחיים שלי וגם אם לא תמיד הן הביאו אותי למקום אליו רציתי להגיע, הן תמיד הביאו אותי למקום בו אני צריך להיות.
אני אמשיך לחשוב מה היה קורה אם הייתי בוחר אחרת, אמשיך ללמוד מפעמים בהם ניסיתי להגיע לאנשהו ונכשלתי, אך לא אבקש לשנות את המצב בו אני נמצא. הנסיון קיים כבר, עכשיו נותר רק לנסות שנית ולהצליח.

מחשבות של 6 על “בחירות ומשמעותן (או: הפילוסופיה של 7 ימים)

  1. תיבת פנדורה.
    זה בדיוק הביטוי המתאים להגדרה לגבי שינוי העבר. אתה יכול לנסות לשנות משהו מהעבר שלך למטרה טובה יותר, ולגלות שהתוצאות גרועות הרבה יותר.

  2. אוקי ולענין לא לגמרי קשור אממ…
    נעמנעמנעמ לפי הלך-מחשבתי [לפי דעתי? אהה גם טוב:-] … אין כזה דבר בחירה אמיתית P-: (וההערה הזאת לא באה כנגד מה שאמרת, אין לי בעיות עם מה שאמרת P-:)

  3. וכל זה בתחום ההגיון…O_ס
    בלי קונספירציות חייזרים…. למרות כאילו שאממ כמה מופרך זה כבר יכול להיות..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *