כבר זמן רב שהעיתונות המקוונת לא נופלת בתכנים שלה מהמודפסת, אבל היא עדיין לא השיגה נצחון מוחץ. למרות כל התחזיות העיתונות המקוונת פשוט לא מצליחה למשוך את ההמונים. ישבתי וחשבתי, מדוע עיתונות הדפוס עדיין בועטת?

כשאני קם בבוקר, הדבר הראשון שאני עושה הוא לשטוף פנים ולצחצח שיניים. לאחר מכן אני מכין לעצמי קפה ואז מתיישב לקרוא את העיתון. עיתון מודפס. אני מחשיב את עצמי לאדם שאוהב להשתמש במחשב. אני אוהב לקרוא טקסטים מקוונים, אני נהנה מעצם הגלישה ואני רגיל להשתמש במחשב על הבוקר. למה, אם כן, אני ממשיך להתעדכן מהעיתון הסטנדרטי במקום להשתמש במגוון העיתונים המקוונים?

חשבתי על זה ומצאתי שני דברים שמפריעים לי להינות מהקריאה באתרים כמו YNET, NRG ודומיהם:

הם מתעדכנים מהר מדי
אולי אני בן אדם איטי, אולי אני צריך ללמוד להתאים את עצמי לקצב החיים המהיר של היום, אבל כשהידיעות מגיעות אלי בקצב מהיר מבלי שיש הגבלה על מספר הידיעות ביום, אני מרגיש שאני כורע תחת העומס. כשאני קורא עיתון מודפס אני יודע איפה ההתחלה שלו ואיפה הסוף שלו, אני יודע שלא יתווספו לי ידיעות חדשות עד ליום המחרת ואני יודע שעורך ישב מול עשרות ידיעות וברר מתוכן רק את החשובות ביותר.
אם אני, אדם שיש לו מעל 250 בלוגים בRSS, קורס תחת עומס הכתבות, אני מניח שאדם שלא נוהג לקרוא כמויות כאלה יחוש את העומס ביתר שאת.

הנוחות שבקריאה נעלמת
הזמן האידיאלי לקריאת עיתון הוא תוך כדי התעוררות. אני בדיוק יוצא ממצב השינה והמוח נפתח לקבלת מידע. רגע לפני שכל הצרות של החיים נוחתות עלי, אני מרשה לעצמי לקרוא על צרות של אחרים.
קריאת העיתון המקוון על הבוקר הופכת את הפעולה שאמורה להיות מרגיעה, למציקה. הנוחות שאני חש על הכורסא בסלון או על האסלה בנוחיות נעלמת כשאני יושב על כיסא המחשב, דפי העיתון הענקיים מאבדים את מקומם לטובת מסך קטן ומאמץ עיניים והצורך להקליק ולגלול כל ידיעה וידיעה דורשת מממני להיות הרבה יותר אקטיבי. אני לא רוצה להיות אקטיבי על הבוקר.

מתי העיתונות המקוונת תשתלט? כאשר ניתן יהיה לקרוא אותה בכל מקום וכאשר מספר הפעולות שאדרש לבצע על מנת לקרוא ידיעה יהיה קטן מזה של העיתונות המודפסת. כולנו ראינו סרטים על בתי העתיד בהם העיתון מוקרן על הקיר בכל מקום בבית ושומעים קול נשי נעים שקורא עבורנו את העיתון. ביום שבו העיתונים המקוונים ייראו ויישמעו כך, זה יהיה סופה של העיתונות המודפסת.

תגיות: , , , ,

118 תגובות

 • רון says:

  אני מאוד מסכים אם הכתוב מיכיוון שעד כמה שאני אוהב טכנולוגיה אני מעדיפ לפעמים עיתונות מודפסת וזה נבע בשל שלעיתונות מודפסת יש לפעמים כתבות יותר מענינות למעיתונות מקוונת ,אך לעומת זות עתונות מקוונת היא יותר זולה כיוון שקיום לכולם או לפחות חרוב יש מכשיר חכם בבית שממנו נוכל לקרוא ולא נצטרך לקנות את העיתונים . כיום יש שתי סוגי עיתונות ובואו ננצל זות ככל האפשר לשני הכיונים .

  • האמנם עיתונות מקוונת זולה יותר? כמה עלה המכשיר החכם שלך? כמה עולה החשמל שאתה משתמש בו כדי שיפעל? כמה עולה חבילת הגלישה שלך?

   האינטרנט עולה כסף גם ישירות וגם בכל כך הרבה דרכים עקיפות שזה מפחיד. כמו שכתבתי, כשאתה גולש באינטרנט אתה משלם על חבילת הגלישה ועל החשמל שאתה צורך, אבל זה הכסף הקטן. אתה משלם גם בפרטיות שלך ובמידע שלך. בכל פעם שאתה גולש לאתר כלשהו אתה מעביר לו מידע על עצמך כמו למשל באילו תחומים אתה מתעניין (אילו כתבות אתה קורא), מה הם השעות שבהן אתה ער, לחלק מהאתרים אתה מעביר גם את המיקום שלך (בעיקר אם אתה קורא דרך אפליקציות) ועוד.

   הקריאה של החדשות באינטרנט עולה לך הרבה יותר מהכסף שאתה משלם בעבורה.

 • נועה סימנטוב says:

  קריאת חדשות בעיתון מודפס עדיפה לדעתי, שם אתה בטוח שיש תחקירנים, מערכת גדולה העומדת מאחורי כל העיתון וכן הלאה.
  בנוסף לכך, ההתפתחות הטכנולוגית והמכשורים שהיא הביאה לא ביטלו את קודמיה. לדוגמא, למרות הסרטים, המון אנשים עדיין מעדיפים לקרוא את הספר המקורי. כמו כן, האפשרות הזו להתנתק לרגע מן כל המסכים והקרינה ופשוט לשבת, לקרוא עיתון ולשתות תה עדיף על פני.

  • למען האמת, כיום, את לא יכולה להיות בטוחה בזה בכלל. במצב הכלכלי של העיתונות המודפסת המערכת הגדולה שאת מדברת עליה קטנה בהרבה וגם המשכורות ולדעתי גם איכות העבודה סובלת בהתאם.

   זה נכון שהתקדמות טכנולוגית לא תמיד מחליפה לחלוטין את את מה שהיה לפניה אבל היא בהחלט נוגסת בנתח משמעותי מקהל המשתמשים ולפעמים מביאה לכך שלגירסה הקודמת כבר אין התכנות כלכלית.
   מתי בפעם האחרונה הקשבת למוזיקה בווקמן? אני מניח שממש מזמן אם בכלל וזה בגלל שההתקדמות הטכנולוגית ובתוכן האייפודים (בעבר) והטלפונים החכמים (כיום) היו נעלים על הטכנולוגיה הישנה מכל בחינה שהיא.
   אני מאמין שבשלב מסויים גם המדיה המודפסת תעלם מן העולם באותה צורה. זה לא יקרה מיד אבל זה יקרה.

 • stav says:

  לכבוד אורי צציק היקר,
  טענתך מעניינת לקריאה ועליי להסכים איתך מכיוון שישנם אנשים שאינם מחוברים לרשתות החברתיות ולמרשתת וקוראים את הידיעות דרך העיתון.
  אבל עליי גם להתנגד ולהוסיף כי בעיתון, המידע מגיע יום מאוחר יותר מאשר ברשתות החברתיות. לדוגמא, נוכל לקרוא כתבה באינטרנט, ויום אחרי זה, נראה את אותה הכתבה, בניסוח קצת שונה, בעיתון.
  לסיכום, אני מסכימה חלקית עם הטענה שלך ומקווה שתחשוב על דעתי בעתיד….

  • אני לא מתייחס לכך שיש אנשים שלא מחוברים לרשת. ככל שיעבור הזמן כולם יהיו מחוברים כי לא תהיה דרך אחרת. הכל יצבצע באמצעות הרשת, אם לא באופן מובחן, אז מאחורי הקלעים.

   עם זאת, באשר להתנגדותך, העובדה שהמידע מגיע יום מאוחר מאשר ברשתות החברתיות מאפשר למי שכותב אותו לדעת הרבה יותר מהמידע מאשר מי שכתב את הידיעה ברשת החברתית מיד אחרי האירוע. המידיות של המידע ברשת גורר את זה שהמידע במקרים רבים לא מדוייק וסובל מחד צדדיות ומהעדר אינפורמציה. אז הכתבה שנקרא למחרת (בין אם בעיתונות המודפסת או המקוונת) תהיה מדוייקת יותר ובעלת נקודת השקפה מודעת יותר. יש יתרונות רבים לחוסר המידיות של המדיה המודפסת, יש גם חסרונות אבל בהחלט יש יתרונות.

 • פז שוורץ says:

  לדעתי כיום כולם איבדו מהדבר הזה שנקרא עיתון כולם כבר מעדיפים פשוט להיכנס לטלפון ולבדוק חדשות ברגע בלי כל החוויה הזאת של קריאת עיתון. קריאת העיתון גם בנוסף תתרום לנו בכך שתעשיר את אוצר המילים שלנו, היא תפתח את הדמיון שלנו, תיתן לנו רגע מנוחה מהכל בלי כל העומס ותפתח בפנינו עולמות חדשים.

  • אני לא רואה איך קריאת עיתון מעשירה את אוצר המילים יותר מאשר קריאת כתבות ברשת. כנ"ל לגבי פיתוח הדמיון.
   אם כבר אז קריאת ספרים שאת זה אני תמיד ולעד אמליץ לכולם לעשות.

 • רון says:

  אני מסכים עם טענתו של הכותב שלאנשים אין כוח להיות אקטיביים על הבוקר והרבה יותר נוח ופשוט להם לקרוא עיתון מודפס ולכן אני מעדיף לקרוא עיתון מודפס מאשר לקרוא בעיתונות המקוונת.

  • לא חושב שטענתי בשום שלב שלאנשים אין כוח להיות אקטיביים על הבוקר. כיום קריאה של עיתון מקוון דורשת עוד פחות השקעה מאשר קריאה של עיתון מודפס.

 • מאי רוסטמיאן says:

  לדעתי בימינו חלק מן האנשים כבר הורידו מן הערך של קריאת עיתון ומכך לדעתי בימינו מרבית האנשים יעדיפו לקרוא את העיתון מן הטלפון מכיוון שבימינו הכול כבר מתפתח והרבה מן האנשים מעדיפים להשתמש בטכנולוגיה ולא "להישאר מאחור" וכך גם זה יותר נגיש לעומת זאת אם אנו נקרא עיתון מודפס דבר זה הוא יותר טוב אבל העיתון המודפס הוא עולה לפעמים כסף ודרך הטלפון לדוגמא זה יותר נגיש לאנשים והוא גם בחינם אז אנשים יעדיפו אותו לדעתי

  • בימנו אנשים אכן מעדיפים לקרוא את העיתון המקוון אבל לא מגלל שהם לא רוצים להישאר מאחור אלא בעיקר בגלל שזה הפך להיות נוח יותר. בזמן שהמאמר המקורי נכתב לא היו סמארטפונים.

   באשר לעלות של העיתון המודפס מול האינטרנט החינמי… זה מה שכתבתי לאחרים:
   האינטרנט עולה כסף גם ישירות וגם בכל כך הרבה דרכים עקיפות שזה מפחיד. כמו שכתבתי, כשאת גולשת באינטרנט את משלמת על חבילת הגלישה ועל החשמל שאת צורכת, אבל זה הכסף הקטן. את משלמת גם בפרטיות שלך ובמידע שלך. בכל פעם שאת גולשת לאתר כלשהו את מעבירה לו מידע על עצמך כמו למשל באילו תחומים את מתעניינת (אילו כתבות את קוראת), מה הם השעות שבהן את ערה, לחלק מהאתרים את מעבירה גם את המיקום שלך (בעיקר אם את קוראת דרך אפליקציות) ועוד.

 • לדעתי אני גם מסכים שלאנשים אין כוח להיות הקטיבים אז הם יכולים לשכב במיטה או הספה וליקרוא עיתון מודפס מאשר ליקרוא וליפטוח תמחשב וליקרוא משם את החדשות באטרים ינטרנתים (;

  • לא חושב שטענתי בשום שלב שלאנשים אין כוח להיות אקטיביים אז לא ברור לי עם מה אתה מסכים. כיום קריאה של עיתון מקוון דורשת עוד פחות השקעה מאשר קריאה של עיתון מודפס מאחר וממש לא צריך מחשב. הכל זמין דרך הסמארטפון.

 • יסמין says:

  לדעתי קריאת החדשות בעיתון מקוון עדיפה יותר מכמה וכמה סיבות, העיקריות בעיני הן שלרוב האנשים כיום ישנם סמארטפונים, וכאשר הינך נמצא עם הסמארפון איתך אינך צריך להסחב עם איתון מודפס.
  בנוסף לכך, עם עיתונואות מקוונת תוכל לקבל עידכונים על המצב הנוכחי, לעומת העיתון המודפס שאיתו תוכל להתעדכן על מה שהיה רק יום אחרי.
  אך כיום, יש לנו את אפשרות הבחירה וכל אחד יכול לבחור מה יותר עדיף לו, עיתונאות מודפסת או מקוונת?

  • היום גם אני הייתי בוחר בעיתונות מקוונת כי אכן, הסמארטפונים הפכו את הקריאה לנוחה יותר. כאשר המאמר המקורי נכתב עוד לא היו סמארטפונים (הוא נכתב קצת לפני צאת האייפון הראשון).

   באשר למיידיות יש בה ייתרון אבל גם חסרון משמעותי של חוסר דיוק. בכלל, אם מתייחסים למידיות כערך בפני עצמו מגיעים למצבים בעייתים כמו אלו המתוארים במאמר כאן – http://www.urich.co.il/2013/12/03/immediacy-condemned/

   את השאלה בסוף התגובה שלך לא ממש הבנתי. זאת היתה שאלה בכלל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *