בעיות של ספאמרים

כשהתחלתי לקבל תגובות ספאם לבלוג חשבתי שההתמודדות תהיה קלה, מה הבעיה למחוק תגובה או שתיים בשבוע? כשהקצב התגבר חיפשתי פתרונות טכנולוגיים יותר. כאשר גם הפתרונות הטכנולוגיים גזלו ממני זמן רב מדי, מצאתי פתרון נקודתי שנכון לעכשיו עוזר (ולא זה לא פלאגין).

מסנן הספאם הקודם שהשתמשתי בו היה ספאם קארמה. הוא היה נוח, פעל מעולה ואפילו שלח לי אימייל כאשר נחסמה תגובה שהפלאגין התלבט לגביה. הבעיה התחילה כאשר בלי שום התראה מוקדמת הוא החל לחסום גם תגובות לגיטימיות. פתאום גולשים שכבר הגיבו בבלוג גילו שהתגובות החדשות שלהם נחסמות (ובד,כ שלחו כמה פעמים את התגובה עד שויתרו).

אז עברתי לאקיזמט. הוא חסם פחות תגובות לגיטימיות (פחות, אבל עדיין חוסם חלק), אבל הוא לא יידע אותי כאשר תגובות שנויות במחלוקת נקצרו. למרות זאת החלטתי לדבוק בו, אני מעדיף שפחות גולשים יגלו שהתגובות שלהם לא מופיעות גם במחיר של יותר עבודה מעצבנת שלי.

במשך כמה חודשים בדקתי את רשימת התגובות שנקצרו אחת לשבוע (כ בין 100 ל 200 תגובות) והכל התנהל על מי מנוחות, אך לפני חודש כמות תגובות הספאם החלה לגדול. בשבוע הראשון הייתי צריך לעבור על 500 הודעות, שבוע לאחר מכן זה גדל ל 1000, ונכון לשבוע שעבר הייתי צריך לעבור על כ 3500 תגובות בשבוע. משימה שמבחינתי היא כמעט בלתי אפשרית וגוזלת לי זמן יקר.

הפתרון הגיע בהברקה של רגע. כאשר עברתי אתמול על רשימת התגובות שנקצרו (התחלתי לעבור על הרשימה באופן יומי כדי לעמוד בקצב) שוטטתי עם העכבר על המילים "להציג פוסט" בתגובות השונות ונדהמתי לגלות שרובן המכריע היו תגובות לפוסט הראשון של הבלוג. מכאן הפתרון היה פשוט, ניגשתי לפוסט הראשון בבלוג והסרתי את האפשרות להגיב לו ולשלוח לו פינגים. היום, שבוע אחר כך אני יכול לדווח על הצלחה. מספר תגובות הספאם הצטמצם לכ-50 ביום.

עברתי על תגובות הספאם בבלוגים אחרים שלי וגיליתי שגם שם רוב תגובות הספאם היו בפוסטים מאוד מסויימים, ברוב המקרים פוסטים ישנים שהסיכוי לקבל בהם תגובה אמיתית כמעט לא קיים. בחרתי לבטל את האפשרות להגיב להן וגם שם כמות הספאם הצטמצמה פלאים. אז נכון, יכול להיות שאני מונע מעצמי תגובות פוטנציאליות אך מאחר ומדובר בפוסטים ישנים אני מעדיף לפספס תגובה או שתיים ולחסוך לעצמי זמן יקר של מעבר מתיש על רשימת תגובות בלתי נגמרת.

מחשבות של 4 על “בעיות של ספאמרים

 1. עשיתי את אותו הדבר – סינון ידני וגם סגירת תגובות של פוסטים מסויימים לא ישנים אבל עם תג מסויים – זה לא עבד בשעות הראשונות משם מה – אבל לאחר מכן זה פשוט עצר את שטף הבוטים למינהם. את הספאמרים הישראלים שרוצים להפציץ את גוגל עם לינקים בתגובות שלך אפשר לחסום להם IP לזמן מסויים…
  מעניין אותי לדעת איך הבוטים של הספאמרים מגיבית לזה, אם הם מוחקים את האתר מהרשימה ..

 2. אחת הבעיות העיקריות שלי היתה שכמעט כל תגובה הגיע מ-IP אחר, כך שחסימת IP לא ממש היתה מועילה לי.
  הסגירה של הפוסט לתגובות פעלה מיידית. מאז כתיבת הפוסט ועד עכשיו היו לי רק 3 תגובות ספאם.

  לדעתי אחרי כמה זמן הם אכן מורידים את הבלוג מרשימת הספאם או שמכניסים אותו לרשימה של "לנסות פעם בחודש" או משהו כזה. אחרת זה בזבוז משאבים משווע מבחינתם.

 3. האם הבעיה היא רק בבלוגים עצמאיים כמו זה? שנבנה על וורד-פרס?
  לצערי,אני לא ממש מבין בזה 🙂
  חג פורים שמח אורי =]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *