הוצא מהקשרו – על טוויטר פייסבוק ו RSS

לא מזמן כתבתי פוסט על סוזן בויל ושיתפתי אותו בפייסבוק. קיבלתי תגובה אחת בבלוג עצמו ועוד 4 תגובות בפייסבוק. כעת נדמיין מישהו שמגיע מגוגל לבלוג שלי בעקבות חיפוש כלשהו, הוא יראה רק את התגובה היחידה ולא יהנה מהשיחה שהתפתחה ברשת החברתית. למען האמת היחידים שיהנו מהשיחה שהתפתחה בפייסבוק הם החברים שלי והחברים של אלו שהגיבו.

וזה לא רק פייסבוק. גם בגוגל רידר קיימת האפשרות להגיב על תכנים שאנחנו משתפים, ובטוויטר הכל שיחה אחת גדולה. התוצאה המוכרת של ריבוי מיקומי התגובות היא שהשיחה על התוכן שלנו מתקיימת בלא מעט אתרים אחרים ובנפרד. אלו שמשוחחים בבלוג לא יודעים על אלו שמשוחחים בפייסבוק שלא בהכרח מכירים את אלו שמשוחחים בטוויטר או בDIGG או בכל פלטפורמה אחרת. כל אחת ואחת מהאפליקציות החברתיות מעוניינת לשמור את השיחה אצלה והתוצאה היא כאוס. במקום שיחה אחת שבה כולם מפרים את כולם אנחנו מקבלים מספר רב של שיחות שונות ואנשים שלא נחשפים לכל המידע.

בעיה נוספת היא שיוצר התוכן לא מודע לכל המקומות בהן משוחחים על התוכן שלו. לא פעם קרה שמישהו שיתף בפייסבוק שלו רשומה שלי ואני גיליתי על כך במקרה דרך הסטטיסטיקות. אני יכול רק לתאר לעצמי שיש מספר שיתופים שאין לי מושג לגביהם.
יש שישאלו מה הבעיה עם זה. הרי באינטרנט מאז ומתמיד אנשים יכלו לקשר לבלוג שלי מכל מקום אפשרי בלי לשאול אותי ובלי שאדע על כך ואכן, אין לי שום בעיה עם עצם השיתוף. יש לי בעיה עם האפשרות להגיב על השיתוף. משום מה אנשים מוצאים שיותר קל להם להגיב בפייסבוק במקום בבלוג עצמו וייתכן שמישהו משיב לשאלה ששאלתי בפוסט ואני לא יודע בכלל שיש תשובה.

אבל הבעיה האקוטית יותר, לטעמי, היא העלמות השיחה מהזנב הארוך. בהחלט ייתכן שגולש כלשהו ישאל שאלה בגוגל, יגיע לפוסט ששואל את אותה שאלה בדיוק, אבל התשובה לשאלה הזאת לא תהיה שם. התשובה תינתן באחד מאתרי השיתוף השונים ולאותו גולש אין שום דרך להגיע אליה. מישהו מכם קיבל אי פעם תוצאת חיפוש מהתגובות בפייסבוק? אני מניח שלא הרבה. אבל עזבו את פייסבוק, אם מישהו יגיע לשאלה כזו שנשאלה בטוויטר, שכולם כל כך ששים להכתיר כ"הדבר הבא של האינטרנט", איך הוא יוכל למצוא אם מישהו הגיב? אם מישהו נתן תשובה?

הפיזור של השיחה באתרים שונים שאינם מתעסקים בנושא ספציפי פוגם בהיררכיית התוכן של האינטרנט ומונע מאיתנו את האפשרות לקבל את כל המידע במקום אחד. אני מאמין שגוגל ימשיך לתת תוצאות עיקריות מבלוגים ואתרי חדשות, כי שם נמצא עיקר התוכן (ולא תקציר או לינק) ולכן צריך למצוא דרך כלשהי לרכז את כל השיחות שנוצרות מאותו תוכן באותו עמוד.
כרגע הפיזור עושה רק נזק.

מחשבות של 8 על “הוצא מהקשרו – על טוויטר פייסבוק ו RSS

  1. אני אשמח לראות איזו תוכנה שמסנכרנת באמת בין תגובות.
    יש גם מקרים שבהם יותר נוח או נעים לענות למי ששיתף את הקישור מאשר במקום עצמו.

  2. כן, אבל זה ממש באעסה. מילא אם המשתף מעיר הערה ומגיבים על ההערה שלו, אבל לפעמים המשתף רק משתף את הפוסט ואנשים מגיבים על תוכן הפוסט, את התגובות האלה אני בתור כותב הפוסט הייתי שמח לקרוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *