נענע 10 – העיצוב החדש

אני בטוח שאני לא היחיד שראה את הלוגו החדש של נענע ואמר לעצמו שזה נראה מאוד סתמי. אני בטוח שאני לא היחיד כי היו לא מעט תגובות ולא מעט פוסטים שנכתבו בנושא. למרות הכל, ציפיתי שכאשר העיצוב הכולל יתגלה לעינינו, אנחנו נבין את הגישה הכללית וכיצד הלוגו משתלב בה. הייתי בטוח (כנראה עקב ההתלהבות שאחזה בעובדי נענע לקראת מסיבת העיתונאים) שנראה משהו מדהים ביופיו… התוצאה היתה בלאגן.

phpC3hlQW 

עיצוב
ממבט ראשון – האתר עמוס מאוד וכהה מאוד, שתי תכונות שבד"כ גורמות לי לנטוש אתרים עוד לפני שבכלל נכנסתי אליהם. לקח לי הרבה יותר מעשר שניות (אותן 10 שניות חסד שאני נותן לאתרים חדשים) רק לעשות סדר בבלאגן ולהבין מה שייך למה ומה עושה כל דבר (כלומר מה אני מניח שעושה כל דבר… לא יכולתי לבדוק).

האתר מציג עומס של צבעים שלא ממש מתחברים ביחד ובוודאי יגרמו לכמה כבדי ראייה לבכות. כל הכותרות מופיעות בנגטיב (צבע בהיר על רקע כהה), מה שרק מוסיף לעומס הראשוני ונותן תחושה כאילו כל הכותרות סומנו עם העכבר או כאילו יש את האתר עצמו ומישהו כתב עליו עם מרקר.

בקצרה, אם אנשים חשבו שהלוגו נראה כאילו עוצב ע"י ילד בכיתה א', הרי שהאתר עצמו נראה כאילו עוצב ע"י ילד בכיתה א' על אקסטזי. אולי בגודל מלא זה ייראה יותר טוב, אבל אני בספק.

התוכן
אין לי יותר מדי על מה להסתמך כשאני כותב על התוכן, אבל התיאורים הבומבסטיים של זאב חספר בכתבה נותנים קצת חומר.

על פי תפיסה זו, הגולש מגיע לאתר ב"מצב רוח" מסוים – רצון לצרוך תוכן מסוג מסוים, בין אם מדובר בתוכן קהילתי, תוכן חדשותי, תוכן הקשור בקניות, תוכן טלוויזיוני, או סתם גולש בשביל הכיף. לפיכך, הניווט ב-nana10 החדש מתבצע על פי עולמות התוכן (צהוב לתוכן, ורוד לכיף, ירוק לישראבלוג וקהילות, כתום לקניות ותכלת לתכני ערוץ 10) – כאשר כל אחד מהם עומד ומתקיים בפני עצמו, אך נהנה מאינטגרציה של תכנים משלימים מעולמות אחרים. כך, לדוגמה, לצד כל כתבה יוצעו לגולש תכנים רלבנטיים ממספר ערוצי תוכן וממספר עולמות תוכן מקבילים. בעתיד יוצגו בו תכנים מכל הרשת, גם מחוץ לנענע.

כלומר, בנענע מחלקים כל תוכן לאחת מ5 קטגוריות וצבעי הכותרת/מסגרת של התוכן ייקבעו ע"פ הקטגוריה. לצד כל תוכן יוצגו תכנים נוספים שעלולים לעניין את הגולש. אין כאן שום דבר רע (מלבד העמוס בצבעים) אבל אין כאן גם שום תפיסה חדשנית.

במקום להגביל את הגולש לתכנים של nana10 בלבד, ממתג את עצמו nana10 החדש כאתר שמרכז תכנים בהתאם לנוחותם של הגולשים ובהתאם לצרכיהם. כלומר, במקום לכלוא את הגולשים באתר, הם יקושרו לתכנים חיצוניים הישר מתוך אתר nana10. בהתאם לכך, ערוצי התוכן יציגו בדפי הבית שלהם עדכוני RSS של אתרים מובילים. גולשים שיחפצו בעדכוני RSS מאתרים נוספים יוכלו לבצע התאמה אישית של תכנים אלו בעמוד האישי שלהם (אזור המכונה NanaMe). עם זאת, nana10 החדש לא מסתפק בכך, וערוצי התוכן השונים יציגו באופן קבוע הפניות לפורומים ולקהילות, וכן יפנו לתוכן גולשים מישראבלוג.

כלומר, ערוצי התוכן יציגו תכנים מ-RSSים של אתרים מובילים ואזור נוסף באתר שייקרא naname יהיה מעין קורא RSS (שאני בספק אם הוא יוכל להתחרות בגוגל רידר מבחינת נוחות). בלי קשר לכל האמור לעיל, יהיו באתר גם קישורים לפורומים של נענע ולבלוגים. שוב, אין לי שום דבר רע להגיד על האפשרויות האלה – אבל הן סטנדרטיות במקרה הטוב ובטח שלא פורצות דרך כפי שהן מוצגות.

חלק ניכר מחווית הגלישה יתבסס על NanaMe, סרגל כלים שיוצג בצידו השמאלי של המסך, ויאפשר התאמה אישית של nana10 לפי צרכי הגולש. חספר הסביר כי מדובר במעין "רשת חברתית בלי להיות רשת חברתית" – כלומר, הגולש יוכל להפוך את NanaMe לאזור אישי בו יוסיף תמונה שלו ויספר על עצמו, וכן ייצור את חווית הגלישה המועדפת עליו באמצעות ווידג'טים (יישומונים) שונים. בין אלה ניתן למצוא מיישומונים המעניקים ערך מוסף ומידע נדרש (מזג אוויר בעולם, לדוגמה) ועד אפליקציות שנועדו להנאה אישית בלבד ("כדור החלטות"). בדיוק כמו ב-nana360, גם ב-NanaMe פתוחה לגולש האפשרות לצרוך תוכן מאתרים אחרים, והוא יוכל להתאים את הזנת ה-RSS על פי בחירתו.

סרגל הנענע-מי נשמע כמו גירסה מוקטנת של igoogle, netvibes או OK. חספר כינה את זה "רשת חברתית בלי להיות רשת חברתית", אני מכנה את זה סרגל ווידג'טים. שוב, לא דבר שעוד לא ראינו.

לסיכום
אתר נענע החדש נשמע מעניין, בטח יהיו בו תכנים טובים והוא ישתמש בטכנולוגיה עכשווית גם אם לא פורצת דרך, אבל העיצוב (לפחות לטעמי) נראה נוראי. אז בקריאת "נוויל ברודי תתפטר" אני מחכה לראות איך האתר ייראה בסופו של דבר (סקיצות נוטות להשתנות עד לסיום העבודה), במיוחד ישראבלוג, ומקווה לטוב.

* גילוי נאות: אני עובד בתפוז, אבל הייתי כותב את אותו דבר גם אם לא הייתי עובד שם.

מחשבות של 4 על “נענע 10 – העיצוב החדש

  1. הכל נכון, אבל בתור תפוזניק, במקומך לא הייתי מדברת אחרי המעשים המגונים שתפוז עשו בפורומים.

  2. ראשית, הפורומים הם לא פרוייקט שלי P-:
    שנית, אני באמת חושב שהפורומים עכשיו נראים יותר טוב מהפורומים הישנים. עם זאת, כמו שכתבתי, הצורה הסופית בד"כ שונה מאוד מהסקיצה. הפורומים זו הוכחה חיה לכך, בגלל זה אני ממש מחכה לראות את האתר של נענע בלייב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *