תיבת התגובות של פייסבוק

אחת הסיבות העיקריות שבגללה עברתי לבלוג עצמאי על בסיס וורדפרס היתה הרצון בשליטה. רציתי שליטה על כל המידע שנמצא בבלוג שלי, רציתי שליטה מלאה על הצורה של הבלוג, רציתי את האפשרות לגבות את המידע ולדעת שלא משנה מה יקרה, אני אוכל לשמור את כל היצירות והמאמרים והשטויות שלי אצלי. זו בדיוק הסיבה שאני לא מתכוון להשתמש בכלים החדשים של פייסבוק.

פייסבוק, למי שלא יודע, יצאה עם מספר כלים חברתיים חדשים שכוללים תיבת תגובות (קצת יותר משוכללת מהקודמת שלהם), כפתור Like לכל אתר שרוצה, תיבה שמראה מה גולשים עשו באתר שלך ועוד כהנה וכהנה כלים חביבים שמטרתם לתת לאתר הפשוט יכולות חברתיות מבוססות פייסבוק, או במילים אחרות שאמרו רבים לפני, להשתלט על הרשת ולעקוף את גוגל בסיבוב.

אין לי יותר מדי השגות על כפתורי הLIKE למיניהם, אם כי יש הטוענים שיש כאן פוטנציאל נפיץ מאוד של בעיית פרטיות באתרים השונים. הבעיה שלי היא עם כלים כדוגמת תיבת התגובות.
תיבת התגובות של פייסבוק מאפשרת לבעל אתר להשתמש בה על מנת לדמות תגובות באתר שלו. התגובות מופיעות גם בתחתית הפוסט וגם בפייסבוק וכך אפשר בעצם להגיב בשני המקומות לאותו דיון ולמנוע כפילות (תגובה המקום אחד מופיעה גם באחר). בצורה זאת ניתן גם להשאיר את התגובות בבלוג וגם ליהנות מהדיון בפייסבוק.

אז איפה הבעיה? התגובות לא באמת נמצאות בבלוג. התגובות נמצאות בתוך מסגרת שמציגה תוכן שנמצא בפייסבוק. מה שפייסבוק בעצם עושה זה לקחת את התגובות שניתנו לתוכן שלי, לאתר שלה. היא אמנם מאפשרת לי להציג אותם בבלוג שלי, אבל המידע נמצא אצלה.
בצורה כזאת אם מתישהו, איכשהו, מסיבה כלשהי, פייסבוק תפסיק לעבוד או תחליט שהיא מוותרת על האפליקציות החברתיות הללו, התגובות שלי כבר לא יופיעו בשום מקום ולי לא יהיה מה לעשות בעניין.

מי שמתקין את תיבת התגובות של פייסבוק בעצם מוותר על השליטה בבלוג שלו. אם הוא ירצה להעביר את הבלוג לדומיין אחר, אם הוא ירצה לגבות את הבלוג, אם הוא ירצה לערוך או לשנות או לעצב אחרת את התגובות, הוא לא יוכל. מרגע שבחר להשתמש בכלי של פייסבוק השליטה על התגובות, עיצובן ותוכנן היא לא בידיים שלו.

הכלים החברתיים של פייסבוק הם נחמדים, כל עוד הם לא באים להחליף יכולת קיימת באתר. בכל שלב שאוכל לעשות את מה שפייסבוק עושים בצורה שהמידע יישמר בבסיס הנתונים שלי, תמיד אבחר לעשות כך. אני לא מוכן לוותר על השליטה במידע והעיצוב של הבלוג שלי, ואתם?

מחשבות של 3 על “תיבת התגובות של פייסבוק

  1. מסכים איתך, זו בעיה גדולה. בתיבת התגובות זה הכי מורגש, בעיקר כי מדובר בתוכן ממשי וחשוב.

    וגם אני – לא מתכוון להחליף תיבת תגובות קיימת בתיבת תגובות של פייסבוק. בעיקר בגלל חוסר השליטה במידע. זה יכול להתאים למקומות אחרים, לשימושים פחות חשובים.

    1. אז זהו, שאני ממש לא רואה מקום שבו עדיף להחליף תיבת תגובות קיימת בתיבה של פייסבוק. זה כן יכול להועיל במקרה של אתר שאין בו בכלל תגובות ואז פייסבוק מספקים משהו שלא קיים מלכתחילה.

  2. בכלל פייסבוק אינה מאפשרת דיון נח. לך תחפש על מי מגיב 20 ענה כשאיו שירשור ותגובה לתגובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *