תורת התורים – מתי מותר לשמור מקום?

היה זה יום שישי (אתמול). אחי, חברה שלו ואני החלטנו לנסוע לאבו חסן שביפו ולהנות לנו מחומוס טוב שיעשה לנו סיפתח מעולה לסוף השבוע. הגענו די מאוחר והופתענו לגלות תור ארוך כאורך הגלות, בד"כ בשעות האלה יש פחות אנשים. ליד התור ראינו שני אנשים עומדים ומצלמים (חשבנו שהם היו תיירים אבל הם לא). שאלנו אותם אם הם בתור והם ענו שזה בסדר וחברים שלהם עומדים בתור, ואכן כמה דקות מאוחר יותר הם נכנסו לתחילת התור, דיברו עם שני אנשים שעמדו שם ונכנסו ביחד איתם. אחי היקר התמרמר על כך שהם בעצם נדחפו בתור, הרי מי אמר לנו שהאנשים שהם דיברו איתם הם באמת חברים שלהם? וגם אם כן, האם העובדה שיש חבר שמוכן לסבול את השהות בתור אומרת שלהם מותר להתנער ממנה ורק להנות מפירות סבלו של החבר? אני מצידי אמרתי שזה בסדר כל עוד יש מישהו שעומד בתור.

אני לא זוכר איך התגלגלה השיחה אבל עלתה השאלה לגבי אנשים בסופר שמשאירים את הילד שלהם בתור לקופה בעוד הם הולכים וממשיכים לאסוף מוצרים. בניגוד למקרה הקודם, השיטה הזאת מאוד הפריעה לי ואחי מיד טען שהמוסר שלי אינו אחיד ושאין הבדל משמעותי בין המקרים. אני טוען לעומת זאת שיש הבדל מובהק בין שני המקרים ואני אנסה להסביר אותו בפיסקאות הבאות.

כאשר אני נכנס לסופר יש מסלול מאוד ברור שאני צריך לעבור – לקחת עגלה, לאסוף מוצרים, לשלם בקופות וללכת הביתה. אני לא יכול לשלם בקופות לפני שאאסוף את המוצרים כך שהתשלום הוא תוצאה ישירה של איסוף המוצרים ואי לכך צריך לבוא אחריה. במילים אחרות – איסוף המוצרים הוא חלק אינטגרלי מהתהליך וכל הקונים צריכים לעבור אותו. לכן שליחת מישהו לתור לפני סיום איסוף המוצרים מעכב בסופו של דבר את אותם אנשים שפעלו לפי הסדר הנכון של הפעולות. ורק על מנת להבהיר יותר את הנקודה – אם אדם סטנדרטי ייכנס רגע לפני אדם תחמן לסופר. שניהם יקנו את אותם מוצרים וזה ייקח להם אותו זמן, האדם התחמן ששלח מראש את ילדו לחכות בתור יסיים ראשון למרות שאם היה פועל בצורה נכונה הוא היה אמור לסיים אחרי האדם הסטנדרטי.

במקרה המתואר באבו חסן, הצילומים שצילמו האנשים המדוברים אינם חלק מתהליך הכניסה למסעדה. כלומר, לא כל הנכנסים למסעדה צריכים לעבור את שלב הצילומים ובעצם השלב האינטגרלי היחיד הוא העמידה בתור עצמה. אי לכך השארת החבר בתור בעוד הם יוצאים למספר רגעים ומצלמים זו פעולה לגיטימית לחלוטין. אלו שהגיעו לפניהם ייכנסו לפניהם ואלו שהגיעו אחריהם ייכנסו אחריהם. אף אחד לא התעכב יותר משהיה אמור גם ככה עקב היציאה שלהם מהתור.

אני צודק או שכל הפוסט הזה היה חרטוט אחד גדול?

מחשבות של 7 על “תורת התורים – מתי מותר לשמור מקום?

 1. אני מסכים איתך בגדול. אבל יש מקרים נוספים שלא התיחסת אליהם.
  מה לגבי מישהו שמגיע למשל לדואר, רואה שיש תוך ארוך, אז הוא לוקח מספר והולך לענייניו כדי לחזור לאחר שעה ולהיכנס כשהמספר שלו קרוב יותר? זה "חוקי"?

  1. חוקי לחלוטין לטעמי. ברגע שהתור מוסדר ע"י מספרים הם אלו שקובעים ולא שום דבר אחד. זה בדיוק כמו להשאיר את החבר שלך בתור למסעדה ולצאת לצלם. זה אפילו יותר מוסרי כי אם לא חזרת בזמן המספר שלך יעבור ואז זו בעיה שלך.
   זו שיטה נהדרת כי זה כאילו לכל אחד יש חבר וירטואלי בדמות מספר שמאפשר לו לעזוב ולחזור בדיוק לרגע שבו הוא צריך להכנס.

   רק כדי שאני אבהיר, אין לי בעיה אם אנשים שיאספו את כל המוצרים בסופר, ילכו לתור ואז ישאירו שם מישהו וילכו לדבר בטלפון עם חבר עד שיגיע תורם. כל עוד כל מה שנשאר מתוך התהליך האינטגרלי הוא התור עצמו, שיעשו מה שבא להם בזמן שיש מישהו ששומר להם מקום.
   בדיוק באותה צורה גם בדואר ברגע שסיימת את החלק האינטגרלי של לקחת את המספר, תעשה מה שבא לך עד לרגע שהתור שלך מגיע. המספר הוא החבר ששומר לך מקום.

 2. צודק לגמרי!

  ואם כבר בצלאל הקשה בסוג נוסף של דילמה, אז הנה עוד אחד: התור לרופא בקופ"ח. קובעים תור מראש, יש לך שעה יעודה. אם תגיע אחרי השעה, יש איזה חוק לא כתוב שאתה צריך לחכות תור (או שניים) לפני שתיכנס (בניגוד למספר בדואר, התור שלך לא הולך לאיבוד). אבל אם אתה מגיע לפני הזמן? אז נניח (כמו שהיה לי בשבוע שעבר) שיש לי תור ל-16:50. אני מגיעה ב-16:45 ומגלה שיש לפניי שלושה אנשים בתור כי הרופא באיחור. תוך כדי המתנה, מגיע אדם נוסף שמחליט לברר שעות. התור שלו ל-17:10 (השעה הזו כבר מתקרבת) והוא שואל את מי שלפניי למתי התור שלו. התשובה: 17:00. המישהו הזה (במקרה אמא עם תינוק) אומרת שהיא מחכה כבר שעה! (באה שעה לפני הזמן). אני הגעתי חמש דקות לפני התור שלי. אז מי ייכנס קודם?
  (התשובה שלי: אני. מה אכפת לי אם היא באה שעה לפני הזמן? היא באה מוקדם לנסות את מזלה, אבל אני הגעתי בזמן ומזלה לא שיחק לה. התשובה בפועל: היא. היא באה עם תינוק ואני עם ילד בן 14, אז ויתרתי לה. תופעת לוואי: הנודניק מ-17:10 בקושי נתן לי להיכנס כי "הוא אחריה"…).

  1. אני מסכים עם התשובה הראשונה שלך. כאשר התור נקבע ע"פ שעות השעה היא זו שקובעת. היא זו ש"שומרת" לך את התור. אם מישהו מגיע לפני הזמן, הוא עושה זאת בתקווה להשתחל לתור של מישהו שלא יגיע בזמן שלו. זה לא אומר בשום אופן שצריך לוותר לו ולתת לו להכנס קודם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *