על מצילים ומצלצלים

מתי בפעם האחרונה נכנסתם בצורה חוקית מעבר לכמה מטרים לתוך הים? בעונת הרחצה תמיד יש מערבולות, לכן שמים דגל אדום ואסור להכנס למים מעבר לכמה מטרים. בעונות שאינן עונת הרחצה אסור להכנס למים. האם מה שמנסים לאמר לנו הוא – החלק העמוק יותר של הים הוא מחוץ לתחום בשבילכם?
 
חבר שלי ראה לא מזמן מישהו שנתקל בבעיה בים, לא עמוק מדי. המציל לא ראה אותו בהתחלה וכאשר אנשים הפנו את תשומת ליבו של המציל, לקח לו כ 2 דק` עד שהוא הגיע אל אותו אדם. אם נתחשב בכך שמציל לא ראה את אותו אדם מרגע תחילת הבעיה אז אפשר להניח שעברו בין 2 וחצי ל 3 דקות עד שהוא הגיע אליו.
אם הבעיה של אותו אדם היתה יותר רצינית, או אם הוא כבר היה בשלב טביעה, 3 דק` ואפילו 2 זה מאוחר מדי. אותו אדם היה בוודאי סובל מנזק בלתי הפיך.
 
כיום המדינה שמה באזור מסויים בחוף 2 או 3 מצילים על עשרות אנשים. כאשר יש מקרה טביעה, אמורים שני מצילים לגשת ולטפל באירוע (מאחר ואדם טובע יכול בקלות רבה להטביע את מי שבא להצילו). אם יש 2 או 3 מקרים בו זמנית יכולת המענה היא כמעט אפסית. למרות זאת העיריות מעוניינות להקטין את מספר המצילים בסוכה (לפני שנה היה ויכוח מתוקשר על הקטנת מספר המצילים מ 3 בסוכה ל 2).
 
בתל אביב יש חוסר משווע במצילים ומאויישות רק 7 מתוך 17 תחנות ההצלה שבעיר.  החופים שבהם מוקמת תחנת הצלה בלתי מאויישת, נראים כמו כל שאר החופים ויש בהם כסאות נוח, שמשיות ועוד. אנשים שמגיעים לחופים אלו בד"כ לא מבינים שמדובר בחוף ללא מציל. רוב מקרי הטביעה בשנים האחרונות התרחשו בחופים אלו. לא אחת הוזנקו מצילים מחוף אחד להציל אדם בחוף קרוב, אך המרחק גדול מדי ולעיתים לוקח כ 10 דק` ואף יותר להגיע לאותו חוף. משרד הפנים הורה לעיריית תל אביב להסיר את הסממנים הגורמים לאנשים לחשוב שמדובר בחוף מאוייש, אך התרחשו כמה מקרי מוות לפני שהנושא הגיע לסדר היום הציבורי. אינני יודע אם כיום הם כבר הסירו את הסממנים הנ"ל, אך נכון ללפני כמה חודשים הסממנים עדיין היו שם.
 
ישנם שני צעדים הגיוניים בהם יכולה העיריה לנקוט:
1. להפסיק את העסקת המצילים לחלוטין ולהגדיר את כל החופים כאסורים לרחצה בכל העונות עקב חוסר יכולת שלהם לספק את רמת ההצלה הראויה.
2. לפרק את סוכות ההצלה ולהסיר את כל הסממנים מהחופים שאינן מאויישים, לאייש כ 2-3 חופים בלבד בכמות מוגברת של מצילים (3 בסוכה ועוד 2 במים למתן מענה מהיר). לא להגביל את טווח הרחצה של הגולשים בעונת הרחצה (לכן האיוש המוגבר).
 
לסיכום, כיום העיריה בעצם אומרת לרוחצים "הנה שמנו לכם מציל אבל אסור לכם לעבור את קו ה 5 מטרים מהחוף ובשאר העונות אסור לכם בכלל להכנס לחוף. אם יהיה יותר ממקרה טביעה אחד על החוף גם ככה המצילים ששמנו לא יוכלו לטפל בשניהם. אה כן, ובחלק מהחופים אין מצילים אבל אם לא ביררתם קודם אתם לא תדעו איזה". אני לא חושב שזו תשובה ראויה למצב, ואתם?
 
דרגו אותי באינדקס הבלוגים

מחשבות של 4 על “על מצילים ומצלצלים

  1. צר לי לבשר לך
    אבל עד שלא יקומו האנשים הנכונים שיעברו על החוק ופשוט ישרפו סוכות מציל לא פעילות ו/או יטבע מישהו שהוא מספיק חשוב בדרג המדיני כדי שלמישהו שם למעלה יהיה אכפת

  2. מאחר ואני לא אהיה זה שיעבור על החוק
    אני מעדיף להיות אופטימי (ואולי עיוור) ולקוות שאם יכתבו על זה מספיק ויעלו את זה לדעת הקהל הציבורית, יקרה משהו…

  3. לא…
    אבל אולי אפשר להציע לעיריית תל אביב עזרה בפינוי הסממנים מהחופים… נחשוב על זה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *