הפקק של הבחירות

לאחרונה אני נוהג לפנות אל אנשים שונים בסביבתי הקרובה ולשאול אותם למי הם מצביעים בבחירות. סיבה אחת היא על מנת לשמוע את הסיבות השונות ואולי להשתכנע. סיבה אחרת היא להשמיע את הסיבות שלי ואולי לשכנע.
לצערי קיבלתי לא מעט תשובות בסגנון "כולם מושחתים, למה צריך להצביע?" או  "אין לי כוח להצביע, גם ככה האמריקאים קובעים הכל".
 
אז למה כן צריך להצביע?
כולנו שמענו את הסיסמאות השחוקות של "מי שמצביע משפיע", אבל דווקא בבחירות האלו כמות האנשים המתלבטים היא כל כך גדולה שבהחלט יכול להיות שינוי אם רק יחליטו ללכת ולהצביע.
כרגע כל אותם קולות פוטנציאליים מהווים פקק עצום. המפלגות הגדולות מחולקות בצורה כזו שקדימה מובילה בצורה משמעותית על פני האחרים והמפלגות הקטנות  מגרדות את שולי אחוז החסימה.
 
קדימה מובילה בפער גדול כל כך (ע"פ הסקרים) שיידרשו הרבה מהקולות הצפים שיצביעו לאותה מפלגה על מנת לשנות את האיזון. אבל המפלגות הקטנות זקוקות רק לדחיפה קטנה. אם כל אותם קולות צפים יחליטו ללכת ולהצביע למפלגה שהמצע שלה מתאים להם (הירוקים לשוחרי איכות הסביבה, הגימלאים לאלו שדואגים לעתיד שלהם) הם יוכלו ליצור שינוי משמעותי ולהכניס את המפלגות הנ"ל לכנסת.
בעצם ההכנסה של המפלגות הקטנות לכנסת (גם אם מדובר במעט מנדטים) אפשר להבטיח העלאת נושאים מהמצע שלהם לסדר היום הציבורי.
 
לקרוא לכולם "מושחתים" ובכך לפתור את עצמכם מללכת ולהצביע זה כמו לא לעשות ספורט ואח"כ להתפלא שהשמנתם. זה כמו לא לסגור את זרם המים ואח"כ להתפלא שיש הצפה.
 
בניגוד לבחירות קודמות, הפעם זה דווקא אפשרי.
אל תהיו פסיביים. אם יש לכם כוח בידיים, תנצלו אותו.

מחשבות של 41 על “הפקק של הבחירות

 1. להצביע בעד מושחתים…
  זה כמו להאשים את עצמך בשביל השחיתות שקיימת במדינה הזו

 2. גם לי הייתה התלבטות כזו.
  ליכוד – ביבי – כבר טעמנו ממנו. לא היה טעים – בלשון המעטה.

 3. המפלגות הקטנות
  הייתרון הרציני ביותר של המפלגת הקטנות הוא שהן עוסקות בנושא אחד בלבד ולכן מי שהנושא הזה חשוב לו יצביע בשבילן.http://avoda2006.org.il/NewDayOrder.asp?cc=0116

 4. הוסרה כאן תגובה
  למרות שאני לא נוהג להסיר תגובות בבלוג, אני לא מוכן שיפורסמו כאן קישורים לאתרים שכל מטרתם היא הכפשת אדם בין אם לדעת בעלי האתר יש ראיות לכך ובין אם לאו.

 5. ועכשיו אנחנו אחרי הבחירות
  אנשים רבים שלא ידעו למי להצביע הצביעו לגימלאים, זה מעולה לדעתי.

 6. הצבעתי למפלגת ברירת מחדל
  הבחירות השנה היו אולי המאוסות בכל השנים האחרונות. חוסר הבחירה המשווע במפלגת `כולבו` שבאמת יכולה להצעיד את המדינה קדימה, חסרה ולכן כל מפלגה הייתה עם חסרון בולט אחד לפחות.

 7. היה לנו כבר את הדיון הזה
  בבלוג אחר. אם אתה טוען שעצם הכניסה לפוליטיקה משחיתה את האדם, הרי שאין לי מה להוסיף. אני פשוט לא מסכים איתך. אדם הוא אדם באשר הוא ודיעותיו הן דיעותיו באשר הן. אני מסרב לקבל את הדיעה שלא קיימים פוליטיקאים שאינם מושחתים.

 8. זו בדיוק הבעיה שלי עם העבודה
  או עם שאר מפלגות הגדולות. זה אחלה שיש להן כוח גדול יותר, אבל הן מבזרות אותו לכל כך הרבה כיוונים שהסיכוי שהחלק של איכות הסביבה במצע שלהם יקבל התייחסות רצינית הוא אפסי. מה שנקרא – תפסת מרובה לא תפסת. הנושאים שיקבלו משקל רציני בעבודה הם נושא הכלכלה החברתית והבטחון (שתמיד תופס מקום של כבוד).

 9. אני לא חושב שהצבעה למפלגות הקטנות
  היא הצבעה לרע במיעוטו. המפלגות הקטנות מעצם היותן קטנות מתעסקות בנושא אחד בצורה רצינית. אם הנושא הזה חשוב לי אני מעוניין שתהיה מפלגה בכנסת (ואפילו קטנה) שתייצג אותו ותפעל בכל כוחה למענו.

 10. נכון, כי אדם כנה לא ישרוד בפוליטיקה
  זה לא משנה מה דעותיו אם הדרך שנבחרת היא "לא כשרה" לביצוע, כי הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות. אפילו אלוהים הכחיד את סדום ועמורה בשביל 9 צדיקים, אז על אחת כמה וכמה שצדיק אחד בפוליטיקה מושחדת יושמד יחד עם כולם. הדעות יכולות להיות זכות, אך הן לא ברות ביצוע בלי פשע.

 11. ובמה אתה מועיל בחוסר הצבעה?
  הבה נניח שאכן אין פוליטיקאים זכים לחלוטין. במה חוסר ההצבעה שלך מועיל?

 12. שאני לא תומך בשחיתות
  אני לא מצביע בעד מושחת ובכך אני שומר על המצפון שלי, שאני יודע שא-נ-י לא עזרתי להביא עוד מושחת לכסא. אם הוא מגיע לשם זה לא בעזרתי, חוסר ההצבעה שלי מראה את חוסר התמיכה שלי. והמצפון שלי נשאר נקי כי לא אהיה אחראי לנזקים שיגרמו ע"י הבוחרים, שהם יסתכלו על הנזקים פה מהבחירות שלהם ושהמצפון שלהם יהיה מלוכלך בדם. נושאים שאני הייתי רוצה לקדם לא יקרו פשוט.

 13. זה פסיכולוגיה הפוכה שלא עובדת עלי
  זה שאין אף אחד להצביע בשבילו ששווה את הטירחה, זה לא אשמתי אלא אשמה של מדינה שממש לא מעוניינת בלשפר. רק אומרת הרבה סיסמאות יפות ואחרי שנבחרו הם מכניסים רק סכין בבטן ולא אפילו דרך אגב, זה אומר שצוחקים עלייך בפרצוף. להזכיר לך את "רבין" הגיבור הגדול? שכולם כינו אותו בוגד? אפשר לומר שלמזלו נרצח, כי עכשיו זוכרים אותו לטובה ושוכחים את הבגידה שלו.

 14. זו לא פסיכולוגיה הפוכה
  פסיכולוגיה הפוכה זה מצב שבו הייתי אומר לך "בסדר, עדיף שלא תצביע" מתוך מטרה שתרצה לעשות דווקא ולכן כן תצביע.

 15. זו פסיכולוגיה הפוכה מסיבה פשוטה
  אתה מביא סיבה הגיונית לפעולה לא הגיונית "יש השלכות אם תרצה או לא תרצה, אז תצביע כדי שתהיה אחראי להשלכות שלא תרצה" ולבחור בין הכואב יותר לכואב פחות, עדיין אומר שזה כואב! אז אני לא הולך לתרום להרס של המדינה כי אני ככה או ככה לא מעוניין להשאר במדינה הזו.

 16. זו עדיין לא פסיכולוגיה הפוכה
  אתה אומר שאתה מעדיף את הכואב על הכואב פחות? זה מזוכיזם (-;

 17. זה טוב להאמין בחלומות ואשליות…
  רק מקווה שלא תצטרך להתעורר מהם בקרוב מאד עם הכאב שבחרת בו, כי אחד הכאבים החזקים הוא של אכזבה. המדינה הזו בחיים לא תשתנה מכיוון שהיא מושחתת ביסוד שלה, במקום לחקות את כל הדברים הטובים שבעולם. מחקים רק את הרעים שבהם, הרוע פה הוא ברחוב והממשלה רק יצוג.

 18. לחלומות יש נטייה
  להפוך למציאות אם משקיעים בהם מספיק. כמו שאמר מרטין לותר קינג "i have a dream". ואני חושב שהחלום שלי הוא הרבה יותר סביר מהחלום שבו הוא האמין באותו זמן.

 19. יש הרבה חלומות שלא מתגשמים להם…
  תאמין לי שבעניין הזה אני מקצוען… יותר מידי חלומות שהקדשמתי את החיים שלי והם לא התגשמו, כריסטופר ריב הגשים? הוא השקיע את החיים שלו, לא הצליח. אישתו? נפטרה לפני שבועיים מסרטן. לומר לך כמה מיליונים של אנשים לא הגשימו ובכל זאת ניסו מכל הלב? יש יותר מידי…

 20. השפעה שדווקא פועלת בדיוק במטרה
  היא לא תומכת בפעולות שחיתות ולא משתתפת בהן, לא סתם אחוז ההצבעה השנה הוא הכי נמוך.

 21. ושוב, בדיוק
  יהיו הרבה אנשים שיסתכלו עלי עושה את העבודה. אנשים הפתקים הלבנים, הלא מצביעים. ולכן אני עושה מה שאני יכול על מנת שיהיה עוד כאלה שיבואו לדחוף את הקיר ויצביעו למפלגה עם המצע המתאים ביותר.

 22. וכמובן שלא יקרה כלום…
  כי למעשה אתה מסתמך על מישהו שיעבוד עלייך בעיניים ויחיה על חשבונך, אתה לא עושה משהו לבד או בעצמך. אתה בתומך חושב שתצביע וזה ישפיע ויגרום לשינוי, אני אפילו לא הולך לשים פתק לבן כי אני לא מתאמץ על מדינה שלא מתאמצת… כדי לרצות לעשות… צריך תמריץ… פה אין לי…

 23. עצם הרעיון של דמוקרטיה
  הוא לבחור נציגים שיעשו את העבודה ע"פ רצון העם. אני לא עושה משהו לבד? אני בהחלט עושה. אני מצביע למי שאני מאמין שייצג את האינטרסים שלי.

 24. שמעתי את הברברת של כולם
  האדם היחיד שהם ישכנעו זה רפה מוחין או את עצמם, ואני מוכן להתערב שכולם לא אמינים. אם לא עכשיו אז אחר כך הם יוכיחו את עצמם בתור לא אמינים, כי הם פוליטיקאים והם לא מייצגים אותי אלא רק את הכיס שלהם. זו המדינה היחידה בעולם שתבחר בעד הדיקטטור הבא שלה באופן רצוני…

 25. אז אתה לא סומך על אף אחד
  מלבד על עצמך. לכולם יש מניעים נסתרים. חבל לי…

 26. מסכים איתך ואני שמח שהגימלאים
  קיבלו הרבה מנדטים. חבל לי שהירוקים לא עברו את אחוז החסימה…

 27. האמת כואבת אבל היא עדיין אמת
  ולצערי אתה תגלה במהרה מאד כמה אי אפשר לסמוך על פוליטיקאים שהמקצוע שלהם זה לשקר…

 28. אף קול הוא לא מבוזבז
  אמנם המפלגה לא עברה את אחוז החסימה, אבלהיא עשתה קצת רעש. בפעם הבאה בסקרים היא תופיע כמפלגה שאולי תעבור את אחוז החסימה ואז יקרה מה שקרה עם הגימלאים… אולי.

 29. מהפה שלך לסנטה קלאוס.
  אחד הדברים הטובים שהם כן הצליחו לעשות זה להכניס את הבעיה של איכות הסביבה לתודעה. תסתכל פתאום יש במצעים של מפלגות אחרות פרטים על איכות הסביבה..

 30. ממממ צודק
  לא זוכרת את כוונת המשורר שלי….פשוט חבל לי שאין לי מועמד אחר ולא קטן ודואג רק לתחום מסויים, שלפי דעתי הוא כן חשוב , קיצקצ הייתי רוצה מישהו שאני אוכל להגיד כן זה ינהיג את המדינה כמו שצריך ושיביא תקופה טובה לארצנו.

 31. מבאס אבל עדיין
  טוב. כמו שכתב העכבר הכחול והמדבר בתגובות למטה, הבאזז שיצרו הירוקים גרם למפלגות הגדולות להכניס חלקים הנוגעים לאיכות הסביבה למצע שלהם. למרות שעדיין הייתי מעדיף שתהיה מפלגה שכל כולה מוקדשת לאיכות הסביבה, גם המצב הזה הוא טוב יותר משהיה ואני מקווה שבבחירות הבאות הירוקים יעברו את אחוז החסימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *