גניבת דעת

העתקה של מדיה דיגיטלית היא כמו גניבה. כך טוענות הפרסומות שבסרטי הDVD הפופולריים כל כך ביום כיפור, אך האם ניתן להשוות העתקה לגניבה?

SilentMike טוען שלא ניתן להשוות. הוא בוחר להציג לנו את המצב בפיסקה מעט בדיונית אך מאוד משקפת.

תארו לעצמכם שיש לכם מצלמה מיוחדת,. והמצלמה הזו עושה משהו מדהים. כוונו אותה לעצם כלשהו והיא יכולה להפיק לא רק תמונה דו מימדית שלו. המצלמה שלכם יכולה ליצר עותק מושלם של העצם המצולם. פשוט ככה.

אז נניח שאתם הולכים עם המצלמה שלכם, רואים מרצדס ברחוב, מוצא חן בעיניכם, מצלמים, ותיק-תק יוצאים לנסיעת בכורה במרצדס החדשה שלכם. אז נכון שיכולות להיות כמה בעיות עם רישוי וכאלה, וגם פתאום יש פעמיים את אותה מכונית עם אותו מספר. יכול להיות שתצטרכו להחליף מספר רישוי למספר חדש, אולי גם תיאלצו לפרוץ לעותק שלכם כי אין לכם מפתחות. אבל תסכימו שזה לא בדיוק כמו גניבה, כי המרצדס המקורית נשארת אצל הבעלים שלה ובאותו מצב. תיקחו משהו יותר פשוט ובלי פרוצדורות; נניח -אם להישאר באיזור כלי התחבורה- שמדובר ברולר-בליידס חדשים ונוצצים במידה שלכם. במקרה הזה הבעלים המקורי אפילו לא מרגיש. מעכשיו נקרא לצילום במצלמה המיוחדת העתקה.

האם זו אנלוגיה מדוייקת? אפשר למצוא פגמים קטנים פה ושם אבל הרעיון עובר. הוא ממשיך ומפתח את הרעיון למצב שבו לכל אחד יש מצלמה כזאת ולהעתקות של דברים כמו מילות שירים וכיוצא בזה. לאחר כל משל, מגיע נמשל.

המחשבים הם כלים רבי עוצמה להעתקה של מידע. כל מה שהתרגיל המחשבתי ניסה לעשות הוא להפוך את החפצים בעולם האמיתי למידע הניתן להעתקה בעלות נמוכה (העלות להעתקת מידע ע"י מחשב היא זמן וחשמל). כמו שניתן לראות העתקה היא לא כמו גנבה. כשאני גונב מחברי מרצדס אני פוגע בו ולא בחברת מרצדס. כשאני מעתיק דיסק של מדונה הפגיעה המשוערת היא במדונה ובחברת התקליטים שלה שלא יראו את הכסף שלי כי אני לא אקנה אותו (צחוק הגורל הוא שהאנשים שמשתפים הרבה מוסיקה הם גם האנשים שקונים יותר דיסקים). מדובר פה על קנין רוחני שכביכול יש ליוצר ובעיקר לתאגיד המידע (תאגידי מידע: חברות תקליטים, חברות סרטים, חברות תוכנה וכו`) על הרעיון שהוא אסופת השירים של מדונה, או כל דבר אחר. כמו גניבה זה לא.

הוא מזכיר שקיימות כיום אלטרנטיבות לאופן הפצת מידע ותשלום עליו ומזכיר את תנועת הקוד הפתוח והקוד החופשי. אתם מוזמנים לקרוא את הפרטים המלאים בפוסט מידע מול רכוש או שיתוף מול בעלות. ניסוי מחשבתי. .

מחשבות של 2 על “גניבת דעת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *