פוסט איכותי

בתקופה שהסתיימה לא מזמן, התקופה בה ניהלתי את הבלוגיה, הייתי צריך למצוא מדי יום 8 מומלצים חדשים. על מנת לעשות זאת נעזרתי בהמלצות של גולשים ושוטטתי בעצמי בין הפוסטים השונים.
כשקידמתי פוסט זה היה מכיוון שהאמנתי שהוא מעניין, או לחילופין, יכול ליצור דיון מעניין. לא תמיד האמנתי במה שנאמר בפוסט או בעמדה המוצגת בו אבל תמיד האמנתי שכל דעה ראויה להישמע אם היא מנומקת ואם היא מנוסחת כראוי.
 
כשווקינג התחיל בפרוייקט עליית הגג שלו חייכתי. אנשים בטוחים ש"איכות" היא מילה נרדפת ל"נושאים שאני אוהב לקרוא". אם פוסט של מישהו לא תואם את דעתם, אם הפוסט לא משתמש בשפה גבוהה מספיק, אם הוא לא מתאר את הדברים שצורה שפונה לרגשותיו של הקורא, הוא לא איכותי מספיק בעיניו.
חייכתי כי זאת לא הפעם הראשונה שאנשים שונים חושבים שהם יכולים לעשות את העבודה טוב יותר ממני. זו לא הפעם הראשונה כשאנשים בטוחים שאני לא עושה את העבודה שלי כמו שצריך. האם נפגעתי? כן קצת, אבל בלעתי את זה כחלק מהתפקיד.
 
מחוץ לזה, קיוויתי שהוא ימצא פוסטים מעניינים שאני אוכל להמליץ עליהם גם כן. אלא מה? מהיום שבו התחיל ווקינג בפרוייקט ועד חודש לאחר מכן, הוא המליץ בו על 4 פוסטים בלבד. אין ספק, היה קשה לו למצוא "איכות" בבלוגיה. אני אהבתי רק את אחת ההמלצות מתוך ה-4. כנראה שהמדד של ווקינג לאיכות שונה לחלוטין מהמדד שלי. מאז עברו חודשיים ללא המלצות, כנראה שהפרוייקט הזה נגנז.
 
לפני כמה ימים מצא ווקינג נושא חדש להשתלח בו. לטענתו השירות החדש של תפוז, התשלום לבלוגרים, יגרום בוודאות להזניית התוכן של הבלוגים, לא שאני מבין מדוע זה אכפת לו, גם ככה הם לא איכותיים מספיק בעיניו.
לטענתו של ווקינג בעקבות שירות התשלומים אנחנו צריכים להתכונן לסקס, סקס ועוד סקס, הרי לא יכול להיות שתשלום ימשוך כותבי תכנים "איכותיים" ומעניינים. אני מניח שווקינג מאמין שמי שכותב תוכן "איכותי" מעדיף שלא לקבל תשלום על הכתיבה שלו.
 
ווקינג החליט לעשות מעשה ולהקים מחתרת. מחתרת של אנשים שיודיעו בריש גלי שהם כותבים מבלי להצטרף לתוכנית התשלומים, שהם מכריזים שהם לא מעוניינים להציג את הרשומות שלהם בשער תפוז, שהם קוראים להחזיר את ה"איכות" לתפוז.
 
אני כבר לא מנהל את הבלוגיה, אז אני ארשה לעצמי להיות בוטה. אני רואה בקריאה הזאת של ווקינג מעין אוננות איטלקטואלית וטפיחה עצמית על השכם. "הנה" אומר לו ווקינג בצורה מטאפורית "אני לא צריך את הכסף של תפוז. אני אסתפק בתחושה של העליונות המוסרית שאני יוצר לעצמי בכך שאכריז קבל עם ועדה שאינני מאמין בתכנית התשלומים השטנית הזאת". כי אין ספק, כל דבר שווקינג לא מאמין בו הוא לא "איכות" ואין טעם לחכות ולראות כיצד זה מתפתח אם אפשר לנבא נבואות זעם ולהכריז על מותה בטרם עת של הבלוגיה.

מחשבות של 18 על “פוסט איכותי

 1. קודם כל תודה
  לא יכולתי לקוות לפרסומת טובה יותר.
  שנית, "מותה בטרם עת של הבלוגיה" הם המילים שלך. אני לא נבאתי את מותה, אלא הבעתי ביקורת. אני גם לא היחיד שכתבתי דברים בסגנון. לכל התפוזים (או שמא לימונים), הגיע הזמן להתבגר. ביקורת זה הדרך לגדול ולהשתפר.
  שלישית, פרוייקט עליית הגג עוד לא נפח את נשמתו. מה לעשות שרק אחד משנינו מקבל משכורת בשביל לכתוב בבלוג.
  רביעית, כשהמלצתי על רשומה, נתתי את הסיבות. לפחות ככה הקוראים יכלו לדעת מדוע המלצתי, ולהחליט אם הם מסכימים או לא. קוראים לזה שקיפות – אחד העקרונות הבסיסים במנהל תקין. אני יכול להמליץ לך על זה – זאת חוויה משחררת.
  חמישית, אם אתה חושב שיש לנו מדד שונה לאיכות, אני האחרון שיתקן אותך.

 2. ואם כבר הזכרת את תוכנית התשלומים
  עכשיו, כשיש מונה שונה לצפיות בבלוג (לנרשמים לתוכנית),
  היה מעניין לדעת, גם את אלו שלא רשומים (כמוני), בתור סטטיסטיקה, על כמה עומד המונה הזה (בנוסף למונה הרגיל).
  הסקרנות עוד תהרוג את התמ-ים …
  מה שמפריע לי בהצטרפות לתוכנית, זה כל החשיפה שצריך לעשות כדי להכנס לאותה תוכנית (ת.ז? טלפון של הבלוגר? וכו`) …
  אם אני אצטרף פעם לתוכנית, זה יהיה רק בשביל מונה הכניסות הזה …

 3. פגעסוס ברוך שובך
  אני לדוגמא לא אצפה בכמות, מה שיצא יצא, המטרה שלי לתת את מה שאקבל לידים חסרות.

 4. קל לשפוט, קשה לעשות
  למען האמת באמת שאין לי מושג הרבה למה אני ניכנסתי למומלצים כל כך הרבה, אנשים כבר חשבו שיש לי קשרים בהנהלה והמצחיק שבכלל לא ידעתי שאתה מההנהלה אם אתה זוכר. בינינו, אתה פה יודע כמוני שיש יותר מידי חוכמולוגים שחושבים שהם יותר טובים מכולם ולא צריך להתייחס אליהם.
  אני לא חושב שהבלוגיה תמות אבל כן חושב שיהיו הרבה תכני זבל כדאי להגביר רייטינג, אני בין אלו שכן נרשמו כבר יותר מלפני שבוע. אבל אין לי מה לכתוב אפילו שתוייגתי, אז אין לי בעיה לקבל כסף אבל אני לא הולך להתאמץ ולכתוב סתם בשביל זה ואני מאמין שיהיו הרבה כאלו או לפחות מקווה…

 5. אני מניח שחיכית לרגע שבו תוכל
  להוציא את כל אשר על ליבך על ווקינג 😀
  אני מסכים איתך בכל הנוגע לאיכות.
  אני טרם נרשמתי לשירות התשלומים, ואני לא בטוח שאני ארשם. אבל אני אוהב להעמיד פנים, בכל פעם שאני מסתכל בסטטיסטיקות שלי, שהכסף זורם לתוך כיסי…
  בנוגע להצפת הפורנו הצפוייה – אני חייב לומר שאחת המחשבות שעלתה לי בראש ברגע ששמעתי על שירות התשלומים הזה הייתה לפתוח פורנו-בלוג…

 6. הבלוגיה לא מתה…
  נהפוך הוא , עד רבה היא רק קיבלה תדלוק רציני…של דמי כיס שהכניסו
  לחלק מהאנשים עיניין וגיוון בחיי היומיום.

 7. מפריע לי השימוש במושג "הזניית הבלוג
  …יה"
  אין ספק שלכולם יש חשש של מסחור. "הזנייה" היא מילה קצת קיצונית לטעמי.
  הכל כל אומן, יוצר, כותב מקבל את תגמולו בסופו שדבר. יש את אלו שיסתפקו במחיאות כפיים, יש את אלו שיסתפקו בפרסום וישנם אלה שיהנו מעצם העשיה.
  כך גם בבלוגיה, יש את אלה שיהנו מהסטטיסטיקה בלבד ויש כאלה שיהנו מ80 ש"ח על כל 10000 כניסות.
  יש מקום לכולם, אלה ואלה. אין מקום ליהירות… חבל שוויקינג לקח את כל כך קיצונית ואני בטוחה שהוא לא קרא את כלללל הפוסטים. תמיד אפשר למצוא פנינים של איכות.
  אני באמת ובתמים מאמינה שלא הייתה "מסחרה" או קידום בלוג של בלוגר X על בלוגר Y.
  אני איתך!
  🙂

 8. קודם כל בבקשה
  אם לא יכולת לקוות לפרסומת טובה יותר מצבך בכי רע מבחינת יח"צ.
  להקים "מחתרת" זה להביע ביקורת? זה חדש לי.
  כמו שעניתי לשרוט, אני שמח שפרוייקט עליית הגג לא נפח את נשמתו, זה פרוייקט דומה ל"כותבים" (בלוג שאני כותב) ואני בהחלט מעריך סגנון כזה יותר מאשר המלצות קבועות. עם זאת, 4 המלצות בחודש, גם אם אתה לא מקבל משכורת על זה, וחודשיים ללא המלצה, זה אומר משהו על מידת הרצינות שבה אתה לוקח את הפרוייקט הזה. ולידע כללי, אני לא מקבל משכורת בשביל לכתוב בבלוג, ההמלצות בכותבים והבלוג הנוכחי הם על חשבון זמני הפנוי. ההמלצות שבעמוד הבלוגיה, עליהן אכן קיבלתי משכורת.
  לבקש ממנהל מוצר לתת הסבר לגבי כל המלצה והמלצה, זה לבקש ממנו לעשות עבודה כפולה, מכופלת ולא נחוצה. זה כמו לדרוש מסנדלר לתת לך מידע מדוייק היכן רכש כל ניט וניט שבו השתמש כדי לתקן את הנעל שלך ושל כל הלקוחות האחרים. זה כמו לדרוש מעורך עיתון שיציג בפני הקוראים את כל הכתבות שקיבל מהכתבים שלו ויסביר מדוע בחר להציג בעיתון דווקא את הכתבות שבחר.
  שקיפות זו מעלה אבל גם לה צריך לשים גבולות.

 9. אני כבר לא כל כך קשור לפיתוח
  בבלוגים, אבל אני אציע את זה לנעמה. בכלל יש מקום לשדרג את הסטטיסטיקות.

 10. גם כיום יש פוסטים
  של שורה או פוסטים של תמונות (ד"א, יש פוטובלוגים מדהימים בתפוז) בלבד. יכול להיות שיהיו יותר. יכול להיות גם שיהיו יותר פוסטים מושקעים. למען האמת סביר שיהיו יותר משניהם.

 11. אני זוכר את התקופה שבה ביקשת ממני
  במפורש לא לשים אותך במומלצים. אני מאמין שגם מי שהיה לפני המליץ עליך לא מעט בגלל שאתה כותב בצורה מעניינת.

 12. השאלה שהעליתי ברשומה
  (אחת מהן) היא מדוע בכלל צריכה להיות מכסה? אתה התבקשת להמליץ על 8 רשומות בכל יום. אם כך הקריטריון הוא לא איכות אלא כמות. מה שאני טענתי ברשומה (אם כבר רוצים להכנס לדיון הזה) הוא:
  1. שלא צריכה להיות מכסה – רשומה טובה היא רשומה טובה, ורשומות טובות צריכות להיות מומלצות on merit בלבד. כשיש מכסה יומית או שלא ממליצים על רשומות ראויות (ביום טוב), או שממליצים על רשומות בינוניות ומטה (ברוב הימים).
  2. שאם כבר ממליצים על רשומה ראוי שהיא תקודם למשך יותר מיום אחד. בנקודה הזאת ראוי לציין שלא היתה עקביות במשך הזמן שרשומות מומלצות הופיעו בעמוד הבלוגיה. רשומות שהומלצו ביום חמישי, נשארו שם עד יום ראשון. מנגד היו ימים שההמלצות התפרסמו באיחור, ולכן זכו לחשיפה של פחות מ-24 שעות.
  3. אולי לא צריך לכתוב רשומה שלמה על כל המלצה כפי שאני עשיתי, אבל בהחלט צריכה להיות שקיפות לגבי הקריטריונים, ואופן בחירת הרשומה. מה שבטוח, שלא בוחרים ברשומה בגלל שהיא תעלה את הרייטינג של תפוז, ובפרט כאשר הרשומה היא גזענית ופוגענית. במאמר מוסגר – המלצה מנומקת עושה את כל ההבדל עבור כותב הרשומה, ואת זה אני אומר על סמך התגובות שקיבלתי.
  4. ראוי שיהיה גם הליך תקין. ההסתמכות על ההמלצות בפורום משוב, כשברוב המקרים הממליץ הוא כותב הבלוג בעצמו, מזכירה יותר את העסקנות במרכז הליכוד מאשר מוסד שמכבד את עצמו. אין שום סיכוי שרשומה שלי אי-פעם תופיע בעליית הגג, ולמען האמת, אפילו בלוגים של אנשים שאני מגדיר חברים שלי אני לא דוגם. זה מה שנקרא – למראית עין.

  לסיכום, אני שמח שעקבת אחרי עליית-הגג, כי זאת היתה המטרה. לא היתה לי כוונה להתחרות במומלצים של תפוז, ואפילו לא להוות תחליף. המטרה שלי היתה להראות שיש אפשרויות אחרות, ולקוות שמישהו ישקיע קצת מחשבה בנושא.

 13. מדוע?
  כי לא מדובר בבלוג אישי, מדובר בדף בית של מערכת בלוגים. דף בית של מוצר שלא מתעדכן בקצב סביר (וכן, זה אומר מכסה) באותה מידה יכול להעלם כי הוא לא ממלא את התפקיד שלשמו הוא נועד.

 14. אם כך
  אז מדוע רשומות שמומלצות ביום ה` נשארות במומלצים עד לשבוע הבא? דווקא בסוף השבוע להרבה אנשים יש זמן לגלוש.
  מעבר לזה, אתה שב וחוזר לאותו מקום – הצורך להמליץ בשביל לקדם את תפוז. כלומר אין כאן שיקול של איכות, אלא שיקול מסחרי.
  מה שאני מבקש הוא איזון. ישנם כבר מדורים כמו "סערת הטוקבקים" שמספקים את התאווה של ההמון לסנסציות. מדוע שלא יהיה ולו רק מדור אחד שמכוון קצת יותר גבוה? מדוע שלצד השוק לא תהיה גם גלריה? מדוע רק רדידות ללא שום נסיון לתחכום?
  אשמח אם תענה לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. לא שזה פוגע בכבודי, כי אחרי הכל אתה אדם חסר חשיבות בעולמי, אלא שזה מפחית מכבודך.

 15. תיקון קל
  גם ביום ו` בבוקר הוחלפו המומלצים (6 פעמים בשבוע). למה לא ביום שבת? כי גם לי מגיע יום מנוחה. כיום, בעמוד החדש, המומלצים מוחלפים גם בשבת מאחר ויש מערכת תיזמונים.

  יש פה שיקול מסחרי שמבוסס על איכות. הקידום של תפוז מתבסס על קידום פוסטים איכותיים וחבל שאתה מסרב להבין ששני המושגים האלה יכולים לדור תחת כיפה אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *