האינבוקס החדש

מאז שאני זוכר את השימוש שלי ב-gmail, אני חילקתי את האימיילים שלי לשתי קטגוריות – טופל ולא טופל. היו לי עוד תוויות כמו "בנק", "אוניברסיטה" וכו' שאיפשרו לי לאתר בקלות תכנים דומים, אבל הן היו אוטומטיות ואחרי שיצרתי והגדרתי אותן כמעט לא השתמשתי בהן. טופל ולא טופל, היו הבסיס לאופן העבודה שלי – מה שקראתי ואין לי מה לעשות איתו יוצר עבר ל "טופל", מה שעוד דרש ממני משהו עבר ל"לא טופל" והמטרה העיקרית בכל יום היתה להשאיר כמה שפחות אימיילים תחת "לא טופל", בין אם זו עבודה שאני צריך לעשות או מכתב שאני רוצה להגיב אליו.

כאשר gmail התחילו לסווג עבורי חלק מהאימיילים לטאבים ובעצם להסתיר אותם ממני מיד חיפשתי בהגדרות איך אני משנה את זה. אני לא אוהב שאנשים מחליטים בשבילי מה חשוב לי לקרוא ומה לא. אבל תוך כדי שביטלתי את אפשרות הטאבים גיליתי שם אופציה נהדרת לסדר את האינבוקס בהתאם לתוויות – קודם את האימיילים שלא נקראו, אח"כ את האימיילים שב"לא טופל" ואח"כ את כל השאר. כל השאר היו מיותרים בעיני אבל כל עוד הם היו מתחת לאימיילים החשובים, זה לא הפריע לי.

הג'ימייל שלי - קודם לא נקרא, אח"כ לא טופל ובסוף כל היתר
הג'ימייל שלי – קודם לא נקרא, אח"כ לא טופל ובסוף כל היתר

עכשיו גוגל יצאו עם אימייל חדש בשם inbox שאמור אולי בעתיד להחליף את gmail. זה לקח כמה ימים אבל בסופו של דבר אחד החברים שלי העביר לי הזמנה ומהרגע שנכנסתי נכבשתי בקסמו. זה כאילו גוגל לקחו את כל מה שניסיתי לעשות מ-gmail והטמיעו את זה באופן מובנה באינבוקס החדש. אז מה יש שם שהוא כל כך טוב?

 1. אפשרות לסמן בצורה קלה הודעה שטופלה – בטלפון זו החלקה ימינה עם האצבע ובמחשב זו לחיצה עם העכבר על אייקון ה-V. כל הודעה שסומנה כהודעה שטופלה נעלמת מהאינבוקס ולא מציקה יותר. אפשר עדיין לגשת אל ההודעות האלה במיקום נפרד, אבל בגדול מבחינתי זה כאילו שהן לא קיימות והאינבוקס שלי נשאר נקי, מסודר וחופשי מדברים שלא צריכים לעניין אותי יותר.
 2. אפשרות לסמן בלחיצה הודעות חשובות – באינבוקס הם קוראים לזה pin. ברגע שסימנת הודעה כ pinned, אתה לא יכול להעלים אותה מהאינבוקס או לסמן אותה כהודעה שטופלה עד שתסיר ממנה את ה pin. באופן כזה גם אם אני מחליט לסמן את כל ההודעות של אתמול באופן גורף כהודעות שטופלו, ההודעות שהחלטתי שהן חשובות מספיק לא יושפעו מזה. זאת ועוד, בלחיצת עכבר קלה אני יכול לראות רק את ההודעות שמסומנות ב pin ובכל להתרכז רק בהן.
 3. איחוד אוטומטי של אימיילים בנושא זהה – במקום להסתיר את כל האימיילים של הרשתות החברתיות כפי שניסו לעשות בgmail, הפעם גוגל מציגים לנו אותן באינבוקס, אבל במקום לתת לעשרות הודעות להעמיס עלינו, הם מאחדים אותם לשורה אחת שאומרת "יש לך X הודעות בנושא רשתות חברתיות" ומאפשרים לנו לצפות בהן בנפרד בלחיצה או לבצע על כולן ביחד פעולה גורפת. כמובן שלא מדובר רק ברשתות חברתיות, הם מאחדים גם קבלות של רכישות, עדכונים מבלוגים ועוד נושאים נפוצים למיניהם. בצורה כזאת אני יכול להחליט לקרוא את כל העדכונים מהבלוגים שאני עוקב אחריהם ביחד בערב מבלי שזה מפריע לי להשתמש באימייל בצורה שוטפת במהלך היום.
 4. אימיילים כמשימות – בבסיס השינוי התפיסתי שגוגל מציעים עומד הרעיון שאימייל הוא משימה. בין אם המשימה היא לקרוא אותו ובין אם המשימה היא לפעול בהתאם למה שכתוב בו, זו עדיין משימה ולכן מעבר לאפשרות של לסמן האם אותה משימה טופלה או לא טופלה גוגל מאפשרים גם להפוך כל אימייל לתזכורת שתקפוץ בזמן מסויים או במיקום מסויים לבחירת הגולש. עוד לא יצא לי להשתמש באופציה הזאת אבל אני בהחלט רואה את עצמי בחופשה מתזמן משימות לרגע שבו אהיה בבית או במשרד.
 5. אינבוקס נקי – הגישה החדשה של גוגל מעודדת את המשתמש לשמור על האינבוקס שלו נקי וריק. אני עצמי לא צריך עידוד שכזה (אני סובל פיזית כשיש לי יותר מגלילה אחת של אימיילים לא מטופלים), אבל אני אשמח אם יותר אנשים ידאגו שהאינבוקס שלהם יהיה נקי. בכל פעם שאני ליד מחשב של מישהו ואני רואה שיש לו עשרות אימיילים שלא נקראו/טופלו (ולפעמים זה מגיע למאות ואפילו אלפים), אני צריך להתאמץ בשביל לא להעיר לו על זה.

אבל גם באינבוקס החדש לא הכל ורוד. אני מניח שמאחר ומדובר בהשקה בשיטת ההזמנות הם ימשיכו ויעשו שינויים באופן די מהיר עד שזה ישוחרר לכלל הציבור, אבל בינתיים מה שמציק לי זה:

 1. חוסר תמיכה בדפדפנים – אם מנסים להכנס לאינבוקס עם פיירפוקס מקבלים הודעה "Inbox only works in Google Chrome. More browsers coming soon.". הודעה כזאת הייתי מצפה לראות באתרי דמיקולו שלפני 10 שנים לא תמכו באף דפדפן חוץ מאקספלורר. חשבתי שהתקדמנו מאז.
 2. לא ניתן לנקות ספאם – אני רגיל להכנס לתיקיית הספאם בgmail אחת לכמה ימים כדי לבדוק אם יש שם אימייל הוגדר כספאם בטעות וכדי למחוק לחלוטין את הספאם הלא רצוי. באינבוקס החדש אין לי את את האפשרות לעשות את זה, אני יכול להכנס לתיקיית הספאם, לעבור על האימיילים ששם ולהעביר אימייל שסומן בטעות למיקום אחר, אבל אין לי אפשרות למחוק את כל הספאם באופן גורף. ממערכת שאחת המטרות שלה היא לשמור על האינבוקס שלנו נקי זו תקלה רצינית לדעתי.
 3. חוסר אפשר לעיצוב מימין לשמאל – התרגלתי כבר שגוגל מאפשרים לי לעבוד בכיוון שהשפה שלי מגדירה. כמעט כל שירות שלהם עובר התאמה כך שניתן לצפות בו בגירסה המותאמת לשפות שנכתבות מימין לשמאל. באינבוקס הם עדיין לא עשו את זה. בזכות העיצוב הנקי זה קצת פחות מפריע, אבל עדיין כשהאימייל מופיע כמו שצריך מימין לשמאל אבל הכותרות שלו מוצמדת לשמאל זה קצת מציק.
גישה של לפני 10 שנים
גישה של לפני 10 שנים

אז מה הסיכום? inbox הוא אחד הפיתוחים הטובים יותר של גוגל לדעתי. מצד שני אני גם אהבתי את גוגל רידר והוא נסגר למרות שרבים הקימו קול זעקה. אני יכול רק לקוות שהכיוון הזה שגוגל הולכת אליו עם האינבוקס החדש יחזיק מעמד כי הוא הופך לי את החיים להרבה יותר נוחים.

מחשבות של 4 על “האינבוקס החדש

 1. נקרא נהדר. חוץ מהחסרונות הבולטים. באקספלורר זה עובד? אני לרוב בכל מקרה משתמש בכרום 38. מתי יגיע כרום 39? זאת השאלה אולי 🙂
  בלוג טוב. איפה נרשמים? אצלי זה יעזור במאות המיילים שלא נקראו כמעט 3 שנים. איך מקבלים הזמנה מהירה? תודה רבה, אלון 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *